Urządzając dom czy mieszkanie trudno jest uniknąć sytuacji, w której trzeba będzie samodzielnie złożyć zakupione sprzęty. Nowoczesne wyposażenie wnętrz bardzo często wymaga od nas biegłości w posługiwaniu się narzędziami i odrobiny wyobraźni technicznej. Najprostsze do złożenia są meble tapicerowane: fotele, sofy lub pufy. Najczęściej wystarczy jedynie połączyć kilka głównych elementów. Największym wyzwaniem są kuchnie. Samodzielne złożenie zabudowy kuchennej jest dowodem na posiadanie niepoślednich talentów technicznych.

Zanim zabierzemy się do pracy, powinniśmy przyszykować odpowiednie narzędzia, bez których sobie nie poradzimy. Podstawowy zestaw podręczny zawiera wkrętak płaski, wkrętak gwiazdkowy, klucze, młotek, klej do drewna i kilka tabletek na uspokojenie. Kiedy narzędzia są już przygotowane, możemy przystąpić do rozpakowywania paczek, w których producent poukrywał elementy, niezbędne do złożenia meblościanki. Następnym krokiem jest studiowanie instrukcji obsługi.

Niezależnie od tego, czy składamy szafy, sypialnie czy segmenty, musimy przygotować się na mały atak paniki, który następuje po wypakowaniu wszystkich elementów. Z reguły poszczególne fragmenty mebli zupełnie nie przypominają rysunków i opisów zawartych w instrukcji obsługi. Nie wolno się jednak zrażać. Metodą prób i błędów uda nam się w końcu postawić na swoim i złożyć wszystkie meble. Nawet jeśli nie będą przypominały zestawów, które kupowaliśmy i nie będziemy mieli pomysłu, co zrobić z fragmentami, które pozostały nie przykręcone, to i tak przepełniać nas będzie duma. Przecież nam się udało.